درباره نشریه

درباره مجله

مجله «پژوهش‌های دستوری و بلاغی» دوفصلنامه علمی–پژوهشی در حوزۀ ادبیات فارسی و دستور و بلاغت است که توسط دانشگاه قم با همکاری انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی منتشر می‌شود. نخستین شماره این مجله در بهار 1385 منتشر شد و در بهار 1399 از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد. در حال حاضر این مجله علمی–پژوهشی تحت مدیر مسئولی جناب آقای دکتر  یحیی کاردگر و سردبیری جناب آقای دکتر علیرضا نبی‌لو منتشر می شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

یکی از اهداف اصلی مجله «پژوهش‌های دستوری و بلاغی»، گسترش، تحول و توسعۀ زبان و ادبیات فارسی در ایران و سایر سرزمین‌های فارسی زبان و فراهم نمودن فضایی برای عرضۀ دیدگاه‌ها و پژوهش‌های نو در عرصۀ «دستور و بلاغت» است. «دستور و بلاغت» از مباحث عمده و ارکان اساسی تحقیقات زبان و ادبیات فارسی بشمار می‌آید که از گذشته تاکنون مورد توجه بسی از پژوهشگران این عرصه بوده است و مجله «پژوهش‌های دستوری و بلاغی» هم که شاخص پیشرفت علمی تخصی در حوزۀ زبان فارسی بشمار می‌رود، بستر مناسبی است تا استادان و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادبیات فارسی، پژوهش‌های علمی خود را از این طریق ارائه و منتشر کنند. مجله علمی «پژوهش‌های دستوری و بلاغی» تازه‌ترین یافته‌های علمی پژوهشگران در موضوع «دستور و بلاغت» را می‌پذیرد.

تمامی مقالات ارسال شده به مجله «پژوهش‌های دستوری و بلاغی» پس از بررسی اولیه و طی کردن فرایند داوری تخصصی توسط حداقل دو داور به صورت محرمانه و دو سو ناشناس، و پذیرش نهایی منتشر خواهند شد. مقالات ارسالی پس از بررسی کامل توسط داوران و تأیید اعضای هیئت تحریریه منتشر خواهد شد. از نویسندگان و پژوهشگران محترم خواهشمند مقالات خود را بر اساس راهنمای نویسنگان مجله تنظیم فرمایند و مقاله را از طریق سامانه مجله ارسال نمایند و تا حد امکان از مراجعه حضوری یا تماس تلفنی با دفتر مجله خودداری شود. تمامی مکاتبات با نویسندگان و داوران از طریق وبگاه و سامانه مجله انجام می شود.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

- مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

- مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر پژوهشی خوبی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برخوردار است.

 

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی مجله

 پژوهش‌های دستوری و بلاغی

عنوان انگلیسی مجله

Rhetoric and Grammar Studies

عنوان تحت‌اللفظی مجله

Pizhūhish/hā-yi dastūri va balāghī

شاپا (ISSN)

 شاپا چاپـــــی: 27832619

 شاپا الکترونیکی: 27832627

حوزه موضوعی مجله

  گروه علمی:علوم انسانی.

  زیر گروه: زبان و ادبیات.

دامنه و زمینه موضوعی مجله

  - ادبیات فارسی.

  - بررسی تطبیقی بلاغت فارسی و سایر زبان‌ها.

  - بلاغت (نظریه و عمل).

  - بلاغت  و شعر.

  - بلاغت فارسی.

  - بلاغت و ارتباطات.

  - بلاغت، قافیه و عروض در ادبیات فارسی.

  - دستور زبان فارسی.

  - روایت‌شناسی زبان فارسی.

  - زبان تحت‌للفظی و مجازی.

  - زبان فارسی.

  - زبان‌شناسی کاربردی.

  - زبان‌شناسی و زبان فارسی.

  - سبک‌شناسی ادبیات فارسی.

  - شعر فارسی.

  - عروض و قافیه.

  - فلسفه بلاغت.

  - گرامر زبان فارسی.

  - مناظره در زبان و ادبیات فارسی.

  - مهارت‌های تفکر انتقادی.

  - نظریه‌های ادبی.

زبان

 فارسی (به همراه چکیده و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

 1385، سال 1، شماره 1 -

فاصله انتشار

 دوفصلنامه

سردبیر

 دکتر  یحیی کاردگر

مدیر مسئول

 دکتر علیرضا نبی‌لو

مدیر اجرائی

 دکتر علی سلیمانی

محل انتشار

 ایران، قم

صاحب امتیاز

 دانشگاه قم

ناشر

 دانشگاه قم

انجمن علمی حامی

 انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی

وضعیت انتشار

 فعال

نوع داوری

 دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

 حداقل 10 روز

مدت زمان داوری

 24 هفته؛ حداقل دو داور.

درصد پذیرش مقالات

 20 درصد

شیوه استناددهی

 شیوه‌نامه استنادی  APA

شناساگر نویسنده (ORCID)

  الزامی و اجباری

سرعنوان‌های موضوعی فارسی کتابخانه ملی

  - ادب‍ی‍ات‌ ف‍ارس‍ی.

  - بدیع.

  - بلاغت.

  - معانی و بیان.

  - ف‍ارس‍ی‌ -- دس‍ت‍ور.

  - فارسی -- معانی و بیان‏‫.

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

 808

 55 / 491

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

PN171.4 

PK6235

PK6335

PIR5210

نوع ماده

 پیایند (ادواری)

توصیف مجله

 مجله «پژوهش‌های دستوری و بلاغی» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزۀ دستور و بلاغت زبان فارسی را به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی منتشر می‌کند. این مجله محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

نوع دسترسی

 دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  مجله تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

بیانیه دسترسی آزاد

 دانشگاه قم به عنوان ناشر مجله «پژوهش‌های دستوری و بلاغی»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

 متن فارسی مقالات ارسالی به مجله «پژوهش‌های دستوری و بلاغی» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.

   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

 اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

 نوع انتشار: دسترسی آزاد.

 هزینه داوری مقاله: ندارد.

 هزینه پذیرش نهایی و انتشار: بعد از پذیرش نهایی مقاله بایستی مبلغ 600 هزار تومان جهت هزینه‌های چاپ واریز شود؛ و در سامانه نشریه بارگذاری نماید.

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

 نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

 پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

کوپ

 مجله «پژوهش‌های دستوری و بلاغی» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

 در مجله «پژوهش‌های دستوری و بلاغی»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پژوهش، گمنام ماندن و حفظ اسرار مشارکت‌کنندگان در پژوهش از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد.

نشانی مجله

 ایران، قم، بلوار الغدیر، دانشگاه قم، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دفتر مجله پژوهش‌های دستوری و بلاغی.

تلفن دفتر مجله

 02532103659| زمان تماس ساعت 9 صبح تا 2 عصر.

آدرس وبگاه مجله

https://jls.qom.ac.ir 

رایانامه

jls@qom.ac.ir

جیمیل پشتیبان

maoadabi@gmail.com